По темата “здрави зъби - здраво тяло” ви предлагаме интересен и полезен разговор с д-р Богомил Стоев - млад специалист по дентална медицина, чиито основни приоритети са подобряване на денталната култура на хората в България, както и изграждането на последователна система за превенция и профилактика на оралните заболявания. Наред с денталната си практика д-р Стоев успява да отделя време и за организирането и осъществяването на инициативи, свързани с денталната грижа за бременните жени и детското орално здраве.
- Д-р Стоев, защо през последните години все по-усилено се твърди, че има връзка между здравето на зъбите и здравето на целия организъм?
- Много просто - устната кухина е тясно свързана с всички системи в организма. Загубата на зъби например предполага лошо храносмилане, което е основа за много хронични и тежки заболявания. Освен това нервите, които се намират в зъбите, стимулират мозъка да произвежда химически сигнали, които позволяват комуникацията между тях. Ако тези сигнали липсват, връзката между нервите се нарушава и понякога може да се стигне до развитие на много други здравни проблеми, включително и няколко невродегенеративни заболявания. И не на последно място - възпаленията на синуса вследствие на зъбна инфекция може да предизвикат запушване на носа и оттам - нарушаване на кръвоснабдяването на мозъка. Изследвания показват, че съществува сериозна връзка между инфекциите в устата и други здравословни проблеми, включително сърдечно-съдови заболявания, инсулти и диабет. Говорим за инфекциите гингивит или пародонтит, както и тези в кореновите канали. Имайте предвид, че тези инфекции могат да се разпространят и в останалата част на тялото чрез кръвния поток. Други източници на инфекции включват сливиците и инфекции в челюстната кост, където са били извадени зъби.
- Това означава ли, че съществува връзка между зъбите и вътрешните органи? Как ще я обясните?
- По принцип рефлексивната връзка между зъба, от една страна, и органите - от друга, е енергетична и се дължи на това, че споделят един и същ енергиен меридиан
според традиционната китайска медицина
Спрямо това разбиране проблем в челюстта може да повлияе на почти всички части в тялото. Така например ако се появят нарушения в предните четири зъба, както на горната, така и на долната челюст, биха могли да пострадат бъбреците и пикочният мехур. А също така надбъбречните и епифизната жлези. Продължавам с кучешките зъби - ако те се “развалят”, до голяма степен има риск за проблеми с черния дроб и жлъчния мехур. Може да се засегнат и половите жлези, хипофизата също. Не е изключено да се появят нарушения в дебелото черво или в белия дроб, ако проблеми създават 4 и 5 зъб от горната челюст и 6 и 7 зъб от долната челюст. Може дори да се стигне до проблем с вените, артериите, ръцете, краката, носа, раменете, хипофизната или тимусната жлеза. Стомахът и далакът също имат енергетична връзка с определени зъби... Ще ми се да отбележа и за трети кътник и мъдрец.
Нарушения в тях биха могли да създадат сериозни проблеми най-вече със сърцето, тънките черва и нервната система. Веднага бързам да изтъкна, че освен тези енергетични връзки има още един начин, който може да предизвика последици в организма заради болни зъби. И това е миграцията на микроби и техните токсини до други органи чрез лимфната и кръвоносната система. Тези токсини могат да се разпространят по цялото тяло.
- Много жени се оплакват, че бременността ги е лишила от здрави зъби. Какво е необходимо да се направи, за да не се случва това?
- Първо и много важно, след като посети гинеколог и
се убеди в своята бременност,
жената ако не веднага, то по-скоро трябва да посети и стоматолог, дори и да няма оплаквания до този момент. В устната кухина нормално има около 50 милиона бактерии, които се хранят главно с въглехидрати. Явно микробите нямат основания за оплакване, затова и се размножават със сериозна скорост, особено ако сте любител на сладкото. А бременността е съпроводена от повишен апетит, свързан и с прием на по-голямо количество въглехидрати. През този период се повишава киселинността на слюнката, нараства потребността на организма от калций и зъбният емайл е подложен на голям риск - най-малкото нарушение на целостта му допринася за стремително развитие на кариес. Другата причина, която застрашава здравето, е гингивитът. Повярвайте, това заболяване смело може да се нарече една от болестите на века. От гингивит страдат често, без да знаят, не по-малко от половината възрастни. Понякога се наблюдава и подвижност на зъбите, което вече е свързано с пародонтит. За съжаление бременните често страдат от гингивит. Лечението се свежда до противовъзпалителни мерки и системно саниране на устната кухина.
Всяка жена е длъжна да лекува зъбите си по време на бременност - ако има проблем с тях. Не бива да се забравя, че кариозните зъби са рай за най-различни микроорганизми, включително патогенни, които могат да предизвикат заболяване както на бременната, така и на плода.
Яна БОЯДЖИЕВА