Достолепният Караманлис със съпругата си на посещение в чужбина
Някои го определят като „лисицата Караманлис”. Жените в Гърция са му най-големите „фенки” и най-верните гласоподавателки, той не „цепи басма” дори на кралицата. Той е и най-красивият и обаятелен мъж в Гърция. Външността си обаче допълва и с невероятната начетеност, потрябва ли – със светски маниери или пък със западна бруталност.
И винаги – с култура, близост, човечност... При цялата си и безспорна българска жилка, потекло, корени! Биографията на Караманлис може и да е протоколно известна – основател на партия „Нова демокрация“, партиен лидер, депутат, пет пъти министър-председател на Гърция, два пъти президент... Как стига до всичко това обаче, любопитни и почти пикантни случки от личния и обществения живот на Караманлис, какъв най-точно е българският му произход... може да се разбере от чудесната книга на „най-добрия преводач“ на гръцки, според личното признание на Караманлис, считания за съветски разузнавач в Гърция полковник Петър Евтимов „Сред вълните на невидимата стихия“.
Събитията в нея сякаш са от вчера. Мнозина вероятно си ги спомнят. Може би знаят и автора.
Единственият дипломат, който защитава дипломацията ни от нападките към нея заради политиците
А книгата му е и художествено бижу, пълно с гръцки пикантерии... Започва от родното място на Караманлис. Подсилва твърдението за българския му произход с репликата на Караманлис: „А бе, вие защо пишете името ми Константин...“ Сетне добавя щипка пипер със случая, когато гръцкият министър-председател идва по риза и пантофи във фоайето на резиденцията с думите „Питай сега“...
Холивудски легенди за Караманлис
Като преводач на гръцки език в Министерството на външните работи „ранният“ Петър Евтимов следи всичко в пресата за Гърция. Често при него се отбива преподавателят му по гръцки Анастас Коджаев, родом от град Воден. И тук двамата „гърцисти“ срещат в един от вестниците, че Караманлис, на когото кралят на Гърция възлага да състави правителство, е роден в село Проти (Кюпкьой).
Младокът Петър Евтимов за първи път чува за това село. Преподавателят му обаче плясва с ръце с думите: Мнозинството от жителите на Кюпкьой са българи. Като учител в Серско съм минавал много пъти през него. И е убеден, че Караманлис е българин. Петър Евтимов не вярва. Но му предстои да се увери. И да го опише.
Константинос Караманлис е представител на Северна Гърция. И е в центъра на вниманието на хората. Това е в края на 1955 г., когато наследява починалия министър-председател маршал Папагос като лидер на Сбора. Портретът на „адвоката от Серес“ е на ярък преуспяващ юрист, гъвкав политик, смел, твърд, симпатичен...
Спечелва изборите, съставя правителство, стига върха, става божество... До третото му правителство. За Гърция той е всичко. За гъркините – холивудска звезда. Но и голям политик.
Караманлис поставя началото на нормализирането на отношенията с България, отлично си партнира с Тодор Живков
До 1963 г., когато реагира остро на противоречията с Двореца, подава оставка като премиер и водач на Националния радикален съюз. И заминава в Париж като изгнаник. А начело на Гърция застава Георгиос Папандреу.
Основната тема в книгата на Петър Евтимов е дипломацията. Но прилагана в управленията на Гърция, България, Европа, НАТО... Като разяснява най-подробно идването в Гърция на власт на „Черните полковници“, които на 21 април 1967 г. изпреварват ЦРУ на САЩ и вместо американски, извършват прогръцки държавен преврат. Двадесетина офицери, сред които един капитан, един майор, подполковници, полковници и един бригаден генерал вземат властта само за една нощ. Сетне заставят последния крал на южната ни съседка да подпише указа за съставеното от тях правителство. Ако откаже, ще обявят Гърция за република. Което правят с конституционен акт на 1 юни 1973 г. Просто изгонват краля и го сменят с президент. Което не спира подобряването на отношенията с България.
Тодор Живков не иска преференции
Преди да стане изгнаник, Константинос Караманлис ръководи три правителства на Гърция. А от столицата на Франция не престава да следи събитията в Атина. И да се бори против превратаджиите. До 23 юли 1974 г., когато е опитът за убийство на кипърския президент архиепископ Макариос. Турция разделя остров Кипър на две и създава и до днес непризнатата в света Севернокипърска република. А Караманлис е повикан да спасява Гърция. Съставя четвъртото си правителство. И Петър Евтимов с много факти показва постоянната намеса на САЩ и НАТО в политическия живот на Гърция. Уви! Въпреки всичко военната диктатура е махната, в Гърция е установена парламентарна система на управление, а Караманлис се заема с по-нататъшното подобряване на отношенията с България.
Малцина знаят за голямата роля на Тодор Живков в подобряването на отношенията ни с Гърция - той е инициаторът и с нищо не пада по-долу от признатия на Запад Караманлис
А преди да стане година от завръщането му като министър-председател, в самото начало на юли 1975 г., Караманлис отново е в България. Посещението е почти бурно, на една от срещите при спор за водите от България за Гърция изгонва от разговорите външния си министър Мицотакис, като му крясва: “Излез веднага!“. За да е на равна нога, Тодор Живков също казва на Петър Младенов да излезе бързо. И се мъчи да успокои „топката“. „Господин председател, ще решим този въпрос. Не се съмнявайте. Той е в наши ръце. Ще намерим решение“.
На следващия ден двамата държавници имат среща на свободен разговор. Караманлис изявява желание да са само двамата. Като вземат българския преводач, защото гръцкият след разговорите тича първо в американското посолство. Живков кани гръцкия си гост на разговор на четири очи в своя кабинет в „Бояна“.
Гръцкият адвокат на Америка
И ето я сега „черешката на тортата“. Караманлис „удря“ цели три коняка „Преслав“. „Конякът“ на Живков е... билков чай с цвят на коняк. Гъркът тупа преводача по коляното и развеселен, му казва: „Я попитай сега президента какво мисли по...“, „я кажи сега на президента“... “Одумват френския президент Де Гол, германския канцлер Шмид, минават през Хрушчов и Брежнев, „бравосват“ се един друг. „И аз бих се борил за комунизъм и мисля, че бихме го приложили и в Гърция. Но комунизмът премахва... свободата“..., вади вода от девет дерета Караманлис. А Живков опонира: „Г-н Караманлис, каква свобода има в капиталистическите страни? Свобода на капитала да командва всичко. В чии ръце е цялата власт?...“.
По някое време приказката стига до икономиката. Гръцкият премиер казва, че икономическото положение в страната му се влошава: Факт е, че у нас инфлацията е 7-8 процента, че и повече. Как стои у вас този въпрос? Живков отговаря, че икономиката ни е стабилна, но петролната криза й влияе, вследствие на което имаме инфлация около 2 процента. И заключава: Ето към какви процеси води политиката на Америка в Близкия изток...
Това е върхът. И Караманлис като че не издържа. Вторачва се в Живков, тръсва и двете си ръце на ниската масичка между тях... и на чист български език, без капка акцент, като стар българин започва да реди: „Абе, престанете с това Америка, та Америка. Се Америка ви е виновна..., адвокатства на Америка Караманлис. - Погледнете и себе си, вижте вашата система...“. И млъква, все така вторачен в Живков, който буквално замръзва. Поглежда преводача, сякаш търси помощ. И след съвета на Петър Евтимов казва: „Справедлива забележка, г-н Караманлис... Съгласен съм с Вас... Не ви ли уморихме?“... Няма по-добро и по-безспорно доказателство за българския корен на големия грък.
Димитър КОПРИВЛЕНСКИ