Александър Лазаров постигна паметна първа победа на ниво ATP

Българският тенисист Александър Лазаров направи първата си голяма крачка към големия тенис, постигайки победа в основната схема на родния турнир Sofia Open.

Световният №334 изненада с фантастичната си игра и надви най-добрия чешки тенисист Иржи Лехечка с 7:5, 6:3 в мач, който продължи час и половина.

До момента Лазаров на три пъти отпадаше в първия кръг на Sofia Open - съответно от Раду Албоц, Фернандо Вердаско и Филип Крайнович, но този път успя да надвие играч, който вече традиционно играе в основна схема на турнири ниво ATP.

20-годишният Лехечка, който е №74 в ранглистата, през тази година дори достигна полуфинал, когато загуби от Стефанос Циципас в Ротердам.

За Лазаров това е супер победа най-вече заради страхотното ниво, което показа на сервис. То му дава надежди за предстоящия мач във втори кръг срещу още по-силен съперник - италианеца Лоренцо Музети, който е №30 в света и започва директно от осминафиналите. През миналата година Мико Кузманов успя да победи именно този съперник в София.

Срещу Лехечка Лазаров игра много спокойно и постигна ранен пробив за 3:1, който за съжаление веднага бе върнат. При 6:5 той изигра страхотен гейм и проби отново, за да вземе първата част със 7:6.

Втората част започна по най-добрия начин - с пробив за 2:0, който бе лесно затвърден. При 4:1 българинът пропусна още възможности, но въпреки това игра достатъчно солидно и затвори мача с лекота - 6:3.

"Работих много усърдно през тази година, чакам я от 2015 година, откогато участвам в турнира. За съжаление в началото на годината загубих баба ми и дядо ми. Това бе амбицира за работя много здраво, за да не похабя таланта си. Посвещавам им тази победа, както и на всички хора, които ме подкрепят. Винаги играя по-добре пред публика. Миналата година се изложих брутално, тази година е по-добре", каза след мача 24-годишният Алекс Лазаров.

В друг мач от деня полякът Камил Майхжак се наложи над литовеца Ричардас Беранкис със 7:5, 6:2 за час и 17 минути игра. В следващия кръг ще играе с германеца Оскар Оте или шведския квалификант Драгош Мадараш.