Предприемачът и председател на борда на WEBIT Foundation разказва за семейството си, детството си, пътя към богатството и любовта пред Мариян Станков – Мон Дьо. Той споделя кой е най-големият му професионален провал и най-голямото му постижение, както и каква е целта на предстоящия Future Forum - мащабното събитие, организирано съвместно от NOVA и Webit, което ще предостави неограничени възможности за кариерно развитие тази есен.
Пламен Русев казва, че винаги е следвал свободата в живота си и е искал да има правото сам да определя как ще протече времето и живота му.
„Мисля това от ранна детска възраст и е в сърцето ми, затова обичам да казвам, че съм предприемач в сърцето си. Всичко онова, което един предприемач е, с всички огромни отговорности, които носи и постоянния живот извън комфорта, едно нещо не може да бъде отречено – неговата свобода.“
Детството на Пламен Русев е преминало основно в работа, тъй като семейството му не е имало големи финансови възможности. Работил е с баща си, сади тикви и копае дупки за кладенци. Той признава, че благодарение на баща си е научил, че нищо в живота не се постига без труд.
„Трудът калява характера и създава правила. И щастието, и здравето са дисциплина. Аз съм дете на най-прекрасните родители на света. Те живяха заедно почти 60 години. От тях съм научил всичко в този живот и най-вече бях заобиколен с много любов. Наскоро загубих майка си и никога няма да забравя прегръдката й.“
Относно постигането на богатство, той споделя, че дисциплината е ключът.
„Краткият отговор на човек, който го е нямал никога, е с дисциплина. Аз се стремя да живея живота си така, че да ме прави щастлив. Да зная, че това, което случвам около себе си, носи смисъл. Като запазвам свободата си. Всичко това, което съм създавал през изминалите 30 години, са били неща, които никой друг не е правил или не е правил по този начин.“
Пламен Русев разказва за най-големия си провал. Първата му голяма бизнес трагедия е била, когато е бил на 19 години и станал представител на една от най-големите продуцентски платформи, която правела 5-те най-гледани предавания в света, но в най-неподходящото време, когато доларът се е обезценил драстично. Той инвестирал първия си спечелен милион и парите на приятел, но всичко се провалило.
„Провалът ми се дължеше на мен самият и това беше най-важният урок в живота ми. Трябва да можеш да носиш на болка и на бой. Трябва да знаеш и кога да се оттеглиш. Аз се оттеглих прекалено късно от тази битка.“
През 2008 година Пламен Русев създава бранда Webit.
„Това е моят начин да създам едно по-добро бъдеще. С моята съпруга и моя екип показваме на всички, че ресурсите не са ограничени. Събираме най-светлите умове на света. Подобно на историята, която аз имам в своя живот, те са постигали и постигат неща, които правят по-добър този живот. Webit прерасна в огромна общност от милион и половина души и събира все повече от най-иновативните хора в света, едни от най-смелите умове на съвремието ни.“
Тази есен NOVA и WEBIT обединяват усилията си, за да създадат Future Forum – най-мащабното събитие за професионално и личностно развитие. През октомври на Future Forum ще дойдат големи имена, сред които Саймън Симек, автор на бестселъра „Лидерите винаги обядват последни“.
„Хората оценяват, когато нещо се прави с открито сърце, с чисти намерения и с път към това да се създаде едно по-добро за всички. Човек трябва да живее така, че важното да не бъде изместено от спешното. Ако те е страх от нещо, не можеш да се адаптираш към постоянно променящото се бъдеще. Страхът от бъдещето е онзи ключ, който трябва да използваш, за да отвориш вратата към него. Тези, които пропуснат, скоростта, с която се движи новият свят, пропускат живота си. Целта ни заедно с NOVA е да помогнем на максимално много хора. Обединихме се, защото NOVA достига до милиони българи. Имаме една идея по-елитарно събиране на предприемачи и инвеститори. Променяме имиджа на държави. Затова и Nasdaq ни позиционираха на своята фасада в центъра на Ню Йорк и обявиха какво правим в България. Искам да видя хората у нас по-подготвени за новото време.“
Пламен Русев споделя, че в бизнеса все по-важно ще бъде да се създава истинска стойност за другите хора.
„Защото в противен случай софтуерът може да те замени. Така че дали идва краят на света или началото на един нов свят зависи много от нас самите. Създавайки изкуствен интелект, човечеството доказва своята божествена същност. В настоящия момент сме по-могъщи от боговете от древногръцката митология. Летим по-бързо, хвърляме по-страшни светкавици от Зевс, ковем по-страшни оръжия от Хермес. Имаме по-страшни богове на войната, които могат да унищожат целия свят. Ако приемем, че сме на етапа, в който сме Homo deus или хора-богове, трябва да се държим отговорно към това, което можем. Суперсилите предполагат и отговорното им използване. И ето отново връзката с Future Forum, защото искаме хората, бидейки там, да чуят истински истории за това как да се адаптират към тази нова реалност. Когато част от техните способности вече няма да бъдат необходими. Вече една професия за цял живот няма да съществува. Дори две професии няма да съществуват. Ще има постоянна адаптация. Днес си бил такъв, утре – друг, трети, четвърти, пети… Това е бъдещето на човечеството.“
Според Пламен Русев професиите, които ще изчезнат, ще бъдат тези, които не създават по-голяма добавена стойност от тази, която създава новият участник в нашето ежедневие.
„От много години автомобили без шофьори се движат из улиците на големите градове. Те не са обременени от лош сън или лоши новини…“
Той споделя, че съпругата му Аниела е всичко в живота му. Тя е любовта, доверието, стожерът… Помага му да се пребори със собственото му его. „Тя не е просто жена… тя е моята жена!“
Повече за Future Forum
Топ лектори от световен мащаб ще се срещнат тази есен с българската публика по време на мащабното събитие за личностно и професионално развитие Future Forum, организирано от NOVA и Webit. Първите трима, с които посетителите на форума ще имат възможност да се запознаят на 23 и 24 октомври в НДК, са Хийт Слоунър, Адам Мендлър и Фредерик Харен, които ще представят вдъхновяващи послания за професиите на бъдещето и развитието на индивидуалните таланти./pariteni.bg