Бюджетът по подхода “Водено от общностите местно развитие” (ВОМР) за периода 2023 – 2027 г. възлиза на над 700 млн. лв., които ще бъдат насочени към подкрепа на местните икономики. Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Предвижда се прилагането на подхода да стартира до края на годината.
Целта на инвестициите по ВОМР е да стимулират местните икономики чрез създаване на нови работни места, повишаване на доходите, подобряване на социалните услуги и условията за живот. В периода 2023 – 2027 г. този подход ще допринесе за повишаване на привлекателността на регионите за работа и живот, както и за намаляване на териториалните дисбаланси в страната.
След забавяне в старта на ВОМР, между финансиращите програми е договорен консенсусен механизъм за прилагане. Той включва еднофондово финансиране от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и допълващо финансиране от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд+. Новият механизъм позволява прилагането на ВОМР да се осъществява без съществени разлики от предходния програмен период, като се гарантира предвидимост и възможност за надграждане на постигнатото от Местните инициативни групи (МИГ).
По време на заседанието Бенджамин Феърбрадър от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия подчерта важността на гарантирането на финансиране от трите фонда за МИГ. Той определи договореното решение като „най-доброто възможно към момента“, което ще подпомогне устойчивото развитие на местните общности и ще предостави възможност за продължаващо развитие на икономиките в селските райони на България.
През следagващите години се очаква ВОМР да играе ключова роля в подобряването на качеството на живот и работните условия в местните общности, създавайки по-благоприятна среда за развитие на регионите и насърчаване на икономическата активност./agrozona.bg