Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България – 2010 (НАТ-2010) настоява за свикване на Консултативен съвет по тютюна към министъра на земеделието и храните в периода 14-18 октомври 2024 г. Искането е отправено от председателя на Управителния съвет на НАТ-2010, който подчертава необходимостта от взаимна работа за настоящото и бъдещото развитие на сектора в страната.
В дневния ред на заседанието на Консултативния съвет по тютюна са включени няколко ключови теми:
-
Доклад за резултатите от изкупната кампания на тютюн, реколта 2023 г.
Ще бъдат обсъдени резултатите от изминалата изкупна кампания. Акцент ще бъде поставен върху качеството на продукцията и проблемите, срещнати от производителите.
-
Държавна помощ De minimis за тютюн през 2024 г.
Асоциацията ще представи своето виждане за необходимостта от осигуряване на допълнителна финансова подкрепа за тютюнопроизводителите през текущата година.
-
Максимален бюджет за директни плащания по Интервенция ПНДТ
Във връзка с кампания 2024 г. ще бъде обсъдено залагането на максимален бюджет, разрешен от Европейската комисия. Предвиденият бюджет е в размер на 36 249 750 евро (70 898 348 лв.).
-
Бъдещата Обща селскостопанска политика на ЕС за периода 2028-2034 г.
Ще се дискутира продължаването на Интервенция ПНДТ в следващия програмен период на ЕС и мястото на тютюна в бъдещата Обща селскостопанска политика.
-
Разни
В тази точка ще бъдат разгледани други важни въпроси, свързани с развитието на тютюневия сектор и състоянието на нормативната уредба.
-
-
Основната цел на Консултативния съвет е да се обсъдят настоящите проблеми в сектора. Освен това се очаква да се набележат стъпки за бъдещото му развитие. Чрез сътрудничество между тютюнопроизводителите, държавните органи и другите заинтересовани страни, се търси устойчиво развитие и подобряване на икономическите условия за всички участници във веригата на стойността.
-
Предложението на НАТ-2010 е насочено към поддържане на активен диалог между всички заинтересовани страни и оптимизиране на условията за тютюнопроизводителите в България. Асоциацията очаква пълна подкрепа от страна на Министерството на земеделието и храните и Европейската комисия, за да се осигурят нужните ресурси и законодателна рамка за стабилността на сектора./agrozona.bg