Из българските планини и до днес се пазят историите на редица свободнотичащи диви животни. Но следите им изчезват неусетно и безвъзвратно. За да не допуска това, “Велинград Alcalia” реализира кампанията “Следи от изчезване”, с която цели опазване на местообитанията на някои от най-застрашените животински видове в нашата страна.
Като част от нея, на 4 ноември в парк „Клептуза“ във Велинград, десетки доброволци се включиха в засаждането на 30 върби, които ще подпомагат възстановяването на естествения хабитат. Те обогатяват красотата на парка, но и са ключови за формирането на местообитания, защитени от НАТУРА 2000, като осигуряват подслон за гнездене и хранене на редица защитени видове, сред които авлиги, синигери, кълвачи и други насекомоядни птици.
Кампанията "Следи от изчезване" е подета от минерална вода “Велинград Alcalia” с мисъл за най-застрашените животински видове в Родопите, както и за техния дом - българската природа. Залесяването на парк “Клептуза” е поредната стъпка за подпомагане на екологичното разнообразие и стимулиране на естествения хабитат. Кампанията цели да привлече внимание към тихото изчезване на животински видове в Родопите, като същевременно насърчава хората да правят съзнателни усилия към опазването на планинската флора и фауна.
В допълнение на всички досегашни усилия е създаден и уебсайтът https://sledi.velingradvoda.bg/, който предоставя ценна информация за застрашените животински видове и съвети как всеки би могъл да допринесе за опазването на местообитанията им. Следите на планинските обитатели са съпроводени от аудиозаписи, които допълнително одухотворяват историите им.
Д-р Костадин Коев, кмет на община Велинград заяви: “За нас е удоволствие да заставаме зад подобни инициативи, които ценят и подкрепят богатствата на града и природата ни. Благодарни сме на „Велинград Alcalia“ за техния ангажимент към екологичното разнообразие на Родопите и се надяваме, че заедно ще допринесем за опазването на застрашените видове и дома им.”/offnews.bg