Прогноза: През 2025 г. предлагането на петрол ще превишава търсенето

 Прогноза: През 2025 г. предлагането на петрол ще превишава търсенето

Търсенето на петрол в световен мащаб през 2025 г. ще бъде доста под предлагането, с повече от 1 милион барела на ден, дори ако съкращенията на ОПЕК+ останат в сила. Това прогнозира Международната агенция по енергията (МАЕ) в своя последен месечен доклад за състоянието на петролните пазари.

МАЕ запазва оценката си за ръста на световното потребление на петрол през идната година почти без промяна, като прогнозира растеж с 990 000 барела на ден до 103,8 милиона барела на ден.

За настоящата година агенцията очаква нарастване на петролното търсене с 920 000 барела на ден, или с 60 000 барела повече, отколкото в доклада си от миналия месец, до 102,8 милиона барела на ден. За сравнение, през 2023 г. търсенето наддаде с близо 2 милиона барела на ден.

В началото на ноември някои от членовете на ОПЕК+ (включваща страните от ОПЕК и техните съюзници), сред които Саудитска Арабия и Русия, обявиха, че удължават съкращенията на производството на петрол до края на декември.

Забавянето на растежа на търсенето на черно злато отразява разочароващите глобални икономически условия, както и бързото внедряване на технологии за чиста енергия, които все повече изместват петрола в транспорта и производството на електроенергия, посочва МАЕ.

В същото време се прогнозира, че ръстът на доставките от страни, които не участват в ОПЕК+, да нарасне с 1,5 милиона барела на ден през следващата година, воден от по-високия добив в САЩ, Канада, Гвиана и Аржентина.

Намаляващото търсене на петрол в Китай продължава да влияе на глобалното търсене. Според МАЕ потреблението на Китай през третото тримесечие е с 270 000 барела на ден под нивата за същия период на 2023 г. Септември е шести пореден месец, в който търсенето на петрол в Китай намалява, посочват експертите.

През 2024 г. се очаква търсенето на петрол в азиатския гигант да нарасне с едва една десета от миналогодишното увеличение, което възлизаше на с 1,4 милиона барела на ден./actualno.com

 

 

 
Прибави коментар
   
Име * :
Град :
Коментар * :
 
Прибави
 
 

WebDesignBG