Човешкият поглед към работата на тези колеги е на Оператора на Фонд Активни граждани България (ФАГ)* – Фондация „Институт „Отворено общество – София“ в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Тръст за социална алтернатива – който издаде текстовете в сборника „Граждани на работа“. Сборникът обобщава най-интересното и най-важното през седемте години от работата на фонда.
- Разкажете ни накратко за себе си.
По образование съм журналист и редактор, завърших първо специалност „Журналистика“, а след това магистратура „Преводач-редактор“ в Софийския университет. Преди да попадна в гражданския сектор, прекарах близо 9 години в редакции – работех предимно върху материали, свързани с кино, театър и лите ратура, но имам опит и в новинарски медии и съм писала доста по политически и социални теми. През 2020 г. за мен дойде момент, в който вече не чувствах удовлет- вореност от работата си – основно се надбягвах с часовника, за да публикувам поредна новина и да достигна дневната си квота, зато- ва започнах да се оглеждам за нещо различно. Помня ясно деня, кога- то видях обявата във Фейсбук страницата на TimeHeroes – търсеха редактор. В НПО! Някак си до момента не мислех, че ще мога да при- ложа знанията и уменията, които съм придобила като журналист, в гражданския сектор. За щастие, наеха ме и започнах да работя във фондацията през ноември 2020 г. Тези три години и половина, които изминаха, са изключително важни за развитието ми като човек и в личен, и в професионален план. Изпитвам наистина благодарност, че нещата се стекоха по този начин.
- Как обяснявате какво работите?
Повечето хора реагират с любопитство. Забелязвам, че не правят голяма разлика между благотворителност и доброволчество и когато чувам мои близки да обясняват на някого какво точно работя, обикновено казват нещо като: „Нати работи в едно НПО за благотворителни каузи!“. Когато имам възможност, се опитвам да обяснявам разликата, но не се сърдя, че не я правят: те най-общо са разбрали същината – че се опитваме да подкрепяме каузи и да помагаме на хората да правят добро. Това е най-лесното обяснение и за едно дете, макар че за тях е трудно да проумеят защо човек трябва специално да работи нещо такова: не е ли задължение на всеки да е добър? А иначе сега съм в очакване на първото си дете и ми е любопитно как ще му обясня какво работи майка му и как ще ме разбере – ще мине обаче време, преди да разбера.
- Ще споделите ли за любима книга или филм, който сте гледали нас- коро и харесвате?
Последните три книги, които прочетох, са на български автори – дебютния роман „Ане“ на Камелия Панайотова, който разглежда темата за детските травми и прошката, също „Жените на Варшава“ на Георги Марков – чудесен роман за силата на историите, а преди това – „Къща отвъд света“ на Георги Данаилов, изключително остроумна и шарена книга, която всъщност доста деликатно достига до дълбоки философски въпроси. Препоръчвам и трите. На кино пък гледах последно „Зона на интерес“ на Джонатан Глейзър и както прочетох някъде – това е филм за баналността на злото, нищо не го описва по-добре.
- Каква е мисията на Вашата организация? Активна ли е организа- цията Ви в момента? Разполага ли с постоянен екип? Офис?
Мисията ни е да помагаме на доброволчеството в България да се развива. За щастие – активни сме! Имаме постоянен екип, който даже порасна и вече наброява цели 7 души, което е страхотно: имало е периоди, в които сме били двама. Сплотен екип сме и споделяме общи ценности, а това е много съществено и ни крепи в трудни моменти. Относно офиса – отскоро работим в едно споделено пространство, където се събираме три дни седмично. Преценихме, че това отговаря на нуждите ни в момента.
- Откъде най-вече черпите легитимност?
На първо място – от организациите, с които работим, както и от доброволците, които ни се доверяват и участват в инициативи през нашите платформи. Търсим обратна връзка и се вслушваме в нея. Имаме късмет доста често и ние самите да получаваме подкрепа от доброволци, включително такива, които помагат про боно и ни предоставят услуги, за които иначе трудно можем да заплатим.
Като всяко НПО и ние се сблъскваме с тези проблеми – все още разчитаме почти изцяло на проектно финансиране и това ни поставя в малко по-уязвима ситуация, но се опитваме да сме креативни и с проектите си да развиваме нови дейности, които ни дават перспектива и в бъдеще.
- Момент от работата Ви, когато почувствахте най-голямо удовлетворение?
Всеки път в края на месеца, когато виждаме колко много неща са успели да направят учениците доброволци от „Купата на героите“ – десетки мисии в подкрепа на различни каузи. Без да преувеличавам, почти винаги се просълзяваме и с останалите в екипа обсъждаме кой какво го е трогнало най-много. Каним всички на kupatanageroite.com/events, за да прочетат и те.
- Как гледате на партньорствата с други граждански организации?
Ние работим много добре с други организации и винаги в духа на разбирателството. Факт е, че повечето от нас разчитат на едни и същи източници на финансиране, което би могло да се разглежда като конкуренция, но поне ние не я усещаме точно по този начин – може би и защото нашата конкретна сфера е по-нишова. Нашата нагласа е винаги да търсим партньори и да се „допълваме“ – включително по отно- шение на проектната работа. Всички разполагаме с различни ресурси, с различни знания и умения и вярвам, че има доста пространство за съвместна работа.
- Как си представяте гражданския сектор след 15 години?
Надявам се, активен, сплотен, видим, спечелил обществено доверие.
- Кои са петте най-важни сфери за България?
На глобално ниво смятам, че екологията и зелените теми ще бъдат все по-значими за човечеството като цяло. Военните конфликти, които все повече наблюдаваме, също засилват нуждата от работата на организации, които да посрещат бежанци и да създават условия за достоен живот за тях. Малко по-свързани с нашата страна са и темите, отнасящи се до приобщаването на ромите – работата на организациите, които са на терен, също е изключително важна. Важна е и работата на организациите с фокус върху овластяването на жените и против насилието, основано на пола. И веднага се сещам за още много съществени сфери: подобряване на живота на хората с увреждания, медийна грамотност, спорт, наука, култура, права на ЛГБТИ+ хората. Наистина е трудно да изключиш някоя сфера.
- Има ли нужда от програми като Фонд Активни граждани? С какво ФАГ допринесе за развитието на Вашата организация?
Нужда има – доказателство за това са и всички успешно изпълнени проекти, които имат измерим ефект върху средата около нас. По-добни програми дават шанс и на организациите да продължат работата си, което пък е от значение за много хора от уязвими групи. ФАГ допринесе доста за развитието на нашата организация и конкретно – за работата ни с младежи. Макар да бяхме стъпили на тази тери- тория и преди 2020 г., след тези четири години вече я изследваме и се разхождаме свободно в нея. Благодарение на проектите ни научихме много важни уроци, успяхме успешно да привлечем ученици от цялата страна, успяхме да изпробваме различни формати за работа с тях и да видим кое наистина работи. И с тези знания сега продължаваме напред. Разбира се, работата ни по проектите беше изключително ценна и организационно – позволи ни да почувстваме стабилност и спокойно да се фокусираме върху дейности, развиващи младежкото доброволчество в България./ngobg.info
*Фонд Активни граждани (Active Citizens Fund) е програмата за подкрепа на гражданското общество в България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство за периода 2014–2021 г. (ФМ на ЕИП). Оператор на Фонд Активни граждани България през изминалите седем години беше Фондация „Институт „Отворено общество – София“, съвместно с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Фондация „Тръст за социална алтернатива“.