В края на всяка година, когато е време за равносметки и нови планове, се срещаме с Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация bCause: в помощ на благотворителността. Поводът не са само постиженията за изминалата година, а по-конкретно една от инициативите на фондацията с най-висока стойност и продължителност във времето - "Забавно лято, грижовна есен". От самото начало програмата се изпълнява в партньорство с Народно читалище "Бъдеще сега" и Българска болнична асоциация и с финансовата подкрепа на Филип Морис България, и вече 10 години подпомага различни общности в бившите тютюнопроизводителни региони по три основни направления - академии за деца и за учители, медицински прегледи за възрастни хора и подкрепа за местни предприемачи.
До този момент активностите на "Забавно лято, грижовна есен" са обхванали множество отдалечени населени места в страната, в които обичайно е трудно общностите да получат това, което в големия град изглежда като даденост - достъп до образование, медицинска грижа и подкрепа за стартиране на бизнес. В началото програмата стартира с образователни инициативи за деца и учители и медицински грижи за възрастни хора. Впоследствие вниманието се насочва и върху местната икономика, с подкрепа на оригинални и устойчиви бизнес проекти.
Елица Баракова с гордост разказва, че през изминалите 10 години хиляди хора от тези региони са успели да постигнат положителна промяна в живота си.
"Академиите ни помагат на стотици деца всяка година да натрупат знания, самочувствие и желание за личностно развитие. Имаме учители, които се забавляват, докато подготвят уроци, разсмиват и амбицират учениците си да учат повече. Имаме възрастни хора, които за първи път в живота си полагат грижа за здравето си. Както и млади хора, които се чувстват свободни да правят бизнес и заедно изграждат успешна местна общност".
Равносметката
От 2015 г. до днес "Забавно лято, грижовна есен" е обхванала 26 малки населени места в 11 общини от 6-те тютюнопроизводителни региона на България - Благоевград, Кърджали, Разград, Силистра, Хасково и Шумен. За изминалите 10 години общо 4 457 деца на възраст между 7 и 14 години и 210 учители са преминали през образователни академии. Извършени са над 15 190 медицински прегледа на възрастни хора. От кандидатствалите над 400 бизнес идеи 108 предприемачески екипа са преминали през обучение, като 32 от тях са получили безвъзмездно финансиране. С десетото издание общата финансова инвестиция в програмата достига 2,5 милиона лева.
"Детската академия "Забавно лято" връща децата в класните стаи през лятото, но не по задължение - те идват с огромно желание, защото там те не просто учат, но и се забавляват. Всяка година различна тема допринася за усвояване на определени знания, винаги през призмата на играта. Те развиват уменията си за работа в екип, комуникация, себепознание и емоционална интелигентност, както и повишават езиковата си компетентност по български език", коментира Елица добавената стойност на програмата. "Инструктори в академиите на децата, подбрани от партньорите от читалище "Бъдеще сега", са добре подготвени в методите на неформалното образование. Изключително отдадени на каузата на образованието и мотивирани млади хора, които безкрайно обичат и вярват в силите на децата. И това се отплаща."
Според Елица най-трудно се печели място в третата академия, тази на "Местните предприемачи". Всяка година за нея кандидатстват над 60 екипа с идеи за бизнес, които да развиват в своето родно място. Печелят около 12-15 екипа, които участват в 7 обучителни дни, срещат се с преподаватели "от практиката", инвеститори и с екипа на център "Ринкър". От академията участниците излизат не само с написан бизнес план, но с по-ясни идеи за продукта, пазара и процесите на работа.
"Малко са подкрепените от бизнеса в България начинания, които са толкова дълготрайни и с подобен финансов принос. Но най-голямото достойнство на програмата е адаптивността й към нуждите на местните хора и организации и инвестицията в техните умения и силни страни, което я прави програма по учебник - коментира Елица Баракова още при старта на 10-тото издание през юли, потвърждвайки общия ангажимент на фондация bCause и Филип Морис България работата по "Забавно лято, грижовна есен" да продължи ефективно и занапред.
"Това със сигурност е една от най-устойчивите корпоративни дарителски инициативи в страната. От Филип Морис България получаваме пълно съдействие за осъществяване на пълноценна и ефективна програма. Компанията ни се доверява за разнообразни въпроси от сферата на социалното и общностно развитие и разчита на професионалните ни съвети", допълва Баракова.
И през 2025 година "Забавно лято, грижовна есен" ще продължи да налага положителна промяна в различни малки и големи населени места в страната, като плановете са програмата да разшири по-сериозно обхвата си в едно от трите основни направления - а именно Академията за предприемачи, като се очаква за първи път тя да се реализира не само в тюнопроизводителните региони, но и на национално ниво./dir.bg