Регионалната здравна инспекция в Благоевград започва масови проверки на салони за красота в областта след случаите с инжектираните дами с ботокс в София и Перник.
Днес в салоните за красота проверяващи от РЗИ изискват всички данни за дейността, която извършват студиата и дали в тях се включват разкрасителни козметични процедури като поставяне на ботокс, хиаурон, инжектиране на други съставки за по-млада кожа и изчистване на несъвършенствата по нея.
Инспекторите ще следят и за препаратите и козметиката, с които се борави в салоните, но не само тези обекти за на прицел.
Проверки ще има и в частните извънболнични заведения, в които се правят козметични и естетични хирургични процедури, както и в зъболекарските кабинети.
Именно доста от зъболекарите в областта вече предлагат подобна услуга – за уголемяване на устните на дамите.
В днешния ден нарушения в областта не са открити, заяви директорът на РЗИ – д-р Калоян Калоянов.
Заповедта за контрола е спусната от здравното министерство.
Припомняме, че вчера прокуратурата и Медицински надзор също започнаха проверки по случаите. Представящата се за лекар – д-р Арина Гуудс, е заявила пред разследващите, че ще им съдейства.
Тя за кратко е била в Русия, докато миналата седмица бяха приети десетки жени, инжектирани с ботулинов токсин от козметичката в различни салони в Перник и София.
Ботулиновият токсин, използван от Dr. Goodz, е oт Турция. Иззетите количества от него са с един и същ партиден номер, заявиха за bTV от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Това вероятно означава, че се касае за една и съща проблемна партида.
Освен ботокс от Турция козметичката е внасяла скинбустери и филъри, поръчвани от полски сайт. А на пациентките си с оплаквания е давала обезболяващи, внесени от Русия.
Установено е още, че ботоксът е съхраняван неправилно - в дома на Dr. Goodz. Ботулиновият токсин е иззет късно снощи. Предаден е на Агенцията по лекарствата, а днес ще бъде предоставен на Софийската районна прокуратура, допълниха оттам.
По неофициална информация ботоксът е от марка Dysport. По принцип той е от одобрените за употреба, но според проверка в сайта на Изпълнителна агенция по лекарствата - само за медицински цели. Дали наистина е тази марка, или е фалшив, проверките ще покажат.
У нас има 6 разрешени вида ботулинов токсин, пет от тях са одобрени за естетични цели, а един - за медицински. С кой точно продукт е работила така наречената доктор Гуудс, тепърва ще се установява. Едно е ясно - тя не е имала право да прилага продукта./infomreja.bg