Асоциация ИТ Стара Загора развива дигиталните познания и умения на възрастни, деца и младежи в Стара Загора и региона. Сред партньорите ѝ са местни учебни заведения, технологични компании и преподавателската общност в града. От 2024 г. организацията включва в дейностите си и младежи от уязвими групи, които имат интерес към дигиталните технологии. STEAMе съвременен образователен подход, който съчетава елементи от природни, точни и инженерни науки, дигитални технологии, изкуства и математика. Той развива творческо и критично мислене, умения за решаване на проблеми от реалния живот, умения за работа в екип и развива интердисциплинарно мислене на ученици и техните учители.
Проектът „STEAM ваканция“ събира в Стара Загора 200 ученици на възраст от 9 до 12 години, сред които и деца от уязвими групи, в четири едноседмични обучителни лагера през един от ваканционните месеци. Лагерите са безплатни и целодневни. Младежите работят с учители, студенти по STEAM специалности и доброволци върху учебни задачи, като прилагат методите на STEAM в разнообразни практически експерименти, екологични проекти и роботика. Проектът успява да направи традиционните „страшни“ учебни предмети интересни, забавни и желани.
Какво чухте от хората, с които работихте?
От самото начало имахме подкрепа от партньорите и приятелите си, които оцениха проекта като изключително амбициозен най-вече заради мащаба, разнообразните занимания и това, че събра деца на различна възраст и от социални среди, обединени от интереса към науките и технологиите. Общо взето всички институции, които ни помагаха с помещения за нашите занимания, бяха впечатлени от това, което правим. Бяха благодарни, че все пак има някой, който се грижи децата през лятото да не забравят наученото в училище и същевременно им показва, че е онези страшните предмети могат да се учат по весел и интересен начин. Колеги споделиха, че инициативата ни е много амбициозна, защото се ангажирахме с безплатни летни занимания за осем часа през деня. Родителите, с които се срещах всеки ден, благодариха за това, което сме направили. Децата първо бяха притеснени от химията, защото не още не бяха учили химия, само бяха чували от родители и по-големи приятелчета, че е много страшна. Обаче накрая се оказа, че са харесали най-много дните за химия и за трудната математика. Явно всичко бяхме измислили наистина както трябва.
Научихте ли нещо ново от изпълнението на вашия проект и/или от участието си в акселераторската програма на Vivacom Регионален грант?
Акселераторската програма ни научи на стратегическо планиране, а също и как да структурираме проектите си така, че да са устойчиви във времето и да имат трайно въздействие. Обогатихме уменията си за публична комуникация, което ни помогна да привлечем повече участници и партньори. Съвместната работа с другите финалисти и допълнителните насоки от менторите в акселератора беше вдъхновяваща и много се надявам общността от финалисти в програмата да продължи да се разширява.
Какво бихте казали на хората, които не вярват, че с малки проекти нещо може да се промени в сферата на образованието/опазването на околната среда?
Да видят какво направихме ние. Ние дадохме добър пример за положителна промяна, която започва с малки стъпки и води към по-широко използване на съвременни методи на обучение. Все още говорим в екипа за този проект и постигнатото и планираме следващите стъпки. Вярвам се, че с този проект успяхме да покажем как един човек плюс малък екип и почти двеста деца в рамките на едно лято може да промени нагласите към начините на обучение и на учене.
Какво бихте посъветвали участниците в следващото издание на програма Vivacom Регионален грант?
Бъдете целеустремени и дръзки в идеите си. Не се страхувайте да мислите мащабно, но останете реалисти при планирането. Използвайте всички ресурси и обучения, които програмата на Vivacom предлага, защото всяка стъпка – от оформянето на проектното предложение до комуникационната стратегия – може да бъде решаваща. Знайте, че със сигурност можете да разчитате на екипите на Vivacom и Български център за европейско право. Аз не спирам да говоря за проекта и за Vivacom Регионален грант на всички в града.
Кое смятате, че е най-силното качество на вашата организация?
Нашата упоритост и умението ни да преодоляваме трудностите, без да губим от поглед целта. Ние сме много търпеливи, позитивни, вярваме в това, което правим и това ни помага да не се отказваме. Сами организираме много от събитията си и сами ги финансираме. Решимостта ни и желанието ни да допринасяме за положителна промяна в образованието и средата са фундаментални за успеха ни.
Има ли конкретно нещо, за което мечтаете в организацията си и искате да осъществите сами или в партньорство с други организации?
Последната ни мечта е да направим едно голямо събитие, посветено на използването на метода STEAM. Да го организираме в рамките на един ден през пролетта и чрез него да дадем възможност на всеки учител, училище, малка организация, занималня, читалище, да представи проектите си по природни науки, в които използва метода STEAM. Отново да покажем на хората, че има начин ученето да е забавно и интересно, да включим учебни предмети и дейности, свързани с природните и точните науки, опазването на околната среда, рециклирането, и така да успеем да вдъхновим хората да работят заедно малко по-уверено и малко по-спокойно по разнообразни образователни и екологични проекти. Мечтаем за устойчива мрежа от образователни и екологични проекти, която да вдъхновява за действие различни общности./ngobg.info